13 Eylül 2009 Pazar

Kanli Pazar Filmi Online İzle

IMDb: 7,8
Tür : Dram
Gösterim Tarihi : 18 Ekim 2002
Yönetmen : Paul Greengrass
Senaryo : Paul Greengrass , Don Mullan (Kitap)
Görüntü Yönetmeni : Ivan Strasburg
Müzik : Dominic Muldoon
Yapım : 2002, İngiltere / İrlanda , 107 dk.
Oyuncular James Nesbitt (Ivan Cooper) , Tim Pigott-Smith (General Ford) , Nicholas Farrell (Tümgeneral Maclellan) , Gerard McSorley (Şef Lagan) , Kathy Keira Clarke (Frances) , Allan Gildea (Kevin McCorry) , Gerard Crossan (Eamonn McCann)
Konusu:30 Ocak 1972 tarihinde Britanya askerleri, Kuzey İrlanda’nın Derry şehrinde, insan hakları için düzenlenen yürüyüşe katılan 13 silahsız sivil vatandaşı vurarak öldürür.
“Kanlı Pazar” olarak bilinen bu olay, modern İrlanda sorunu tarihinde önemli bir dönüm noktası olur. Hafif ölçekte bir uzlaşmazlığı iç savaşa dönüştüren gelişmeler, çoğu genç İrlandalı’nın IRA ordusuna katılmasına ve şiddet dolu 25 yıllık bir mücadele devrinin başlamasına neden olur.
Kanlı Pazar, 2002 Berlin Film Festivali’nde en iyi film ödülünü alarak, İngiliz Parlemanto’sunun 30 yıl önceki filme konu olan olaylar hakkında yeniden soruşturma açmasına sebep oldu. Paul Greengrass filmografisinin en önemli filmlerinden olan Kanlı Pazar, politik sinemanın da en etkileyici örnekleri arasında yer alıyor.Scak 

Videolar

Related Posts by CategoriesWidget by Hoctro | Jack Book

0 yorum:

Yorum Gönder